użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

 

Użytki ekologiczne stanowią jedną z obszarowych form ochrony przyrody. Są to pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp. Ich powierzchnia jest zazwyczaj niewielka i są to grunty najczęściej uznawane za nieużytki Zachowanie takich powierzchni w ich naturalnym stanie pozwala zarówno na utrzymanie różnorodności biologicznej krajobrazu, jak i równowagi ekologicznej ekosystemów zniekształconych działalnością gospodarczą człowieka.

W zasięgu Nadleśnictwa Wipsowo znajduje się sześć użytków ekologicznych: „Jezioro Gałk”, „Klasztorne Łąki", „Jezioro Korek”, „Parleskie Wzgórza", „Wielosił”, Wzgórza Bartołckie". Jedynie użytek ekologiczny „Klasztorne Łąki” położony jest na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa, pozostałe pięć użytków znajduje się poza gruntami będącymi w zarządzie LP.

 

Jezioro Gałk” jest malowniczym, śródleśnym jeziorem. Stanowi korzystne biotop dla zwierząt, w tym ptaków i roślin. Użytek ekologiczny o powierzchni 4,23 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 21 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Gałk” (Dz. Urz. woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1654).


„Klasztorne Łąki” to część śródleśnej łąki przeciętej strumieniem wpadającym do jeziora Artąg, która położona jest w obrębie Purda Leśna i zajmuje część oddz. 196f. Jest to stanowisko pełnika europejskiego i wielosiłu błękitnego, rzadkich roślin chronionych podmokłych, naturalnych łąk. Pełnik tworzy tu kilka dorodnych kęp. Wielosił błękitny występuje tu licznie grupowo i kępowo. Użytek ekologiczny o powierzchni 0,70 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 22 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Klasztorne Łąki" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1655).


„Jezioro Korek” jest malowniczym, śródleśnym jeziorem. Stanowi korzystne biotop dla zwierząt, w tym ptaków i roślin. Użytek ekologiczny o powierzchni 10,96 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 24 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Korek" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1657).


„Parleskie Wzgórza” obejmują teren wyjątkowo ciekawy pod względem geomorfologicznym, urozmaicony wzgórzami morenowymi położonymi w centralnej części Pojezierza Mazurskiego. Obszar ten widoczny z szosy Olsztyn - Mrągowo stanowi istotną wartość krajobrazowo - turystyczną regionu. Znaczne zróżnicowanie siedlisk i zespołów roślinnych wpływa na bogactwo świata owadów. Występujące tu zakrzewienia stanowią ostoję wielu gatunków rzadkich ptaków (m. in. pustułka, kobuz, dzięcioł zielony). Użytek ekologiczny o powierzchni 244,54 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 95 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Parleskie Wzgórza" (Dz. urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1728).


„Wielosił' obejmuje stanowisko rzadkiej i chronionej rośliny reliktowej wielosiłu błękitnego, rośnie tu kilkaset jego egzemplarzy. Jest to teren podmokły otoczony lasem i z dostępem do jeziora Artąg. Użytek ekologiczny o powierzchni 0,50 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 27 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Wielosił" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1660).


„Wzgórza Bartołckie” położone są na terenie stawów rybnych. Ze względu na swoje położenie i różnorodność biotopów reprezentowany jest tu bardzo bogaty świat flory i fauny. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono na tym niewielkim obszarze występowanie 149 gatunków ptaków i 65 gatunków bezkręgowców. Natomiast flora reprezentowana jest przez 187 gatunków roślin. Wiele z tych roślin należy już do rzadkości na terenie Warmii i Mazur. Jest to jeden z cenniejszych fragmentów przyrodniczo-krajobrazowych tego regionu. Od 1989 r. obszar ten wpisany jest na listę „Ostoi ważnych dla ptaków wodno-btotnych w skali kraju”. Użytek ekologiczny o powierzchni 15,41 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 48 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Wzgórza Bartołckie" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1681).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

 

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

 

AKCJA #sprzątaMY w Nadleśnictwie Wipsowo odbędzie się na terenie wsi Lamkowo.

 

Osoby, które chciałby wziąć udział w sprzątaniu zapraszamy 20 września o godzinie 11:30 na miejsce zbiórki zaznaczonej na poniższym schemacie.

 

Las jest nieocenionym dobrem, dostarcza tlenu, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat, stanowi miejsce odpoczynku i rekreacji, tworzy wspaniałe krajobrazy oraz wiele innych. Ekosystem leśny będący domem ogromu zwierząt i roślin nie jest odpowiednim miejscem do wyrzucania śmieci! Jednak fakty są inne… W lesie wciąż napotkać można na sterty nieczystości, które oprócz tego, że szpecą krajobraz są śmiertelnym zagrożeniem dla organizmów tam żyjących.
Śmieci pozostawione w lesie mogą być przyczyną pożarów w lesie oraz nośnikiem ich rozprzestrzeniania.

Każdego roku leśnicy wywożą z lasów takie ilości śmieci, że mogłyby one wypełnić tysiąc wagonów kolejowych. Wiąże się to również z ogromnymi kosztami, blisko 20 mln złotych rocznie. Jednak te starania nie wystarczają… kolejne tony śmieci trafiają do naszych lasów. Nie bądźmy wobec tego bezczynni.

Zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Osoby do kontaktu:

Andrzej Boguski nr tel.: 604 649 809

Ferschke Paweł nr tel.: 604 126 784

Serafińska Katarzyna nr tel.: 89 514 51 95