użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

 

Użytki ekologiczne stanowią jedną z obszarowych form ochrony przyrody. Są to pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp. Ich powierzchnia jest zazwyczaj niewielka i są to grunty najczęściej uznawane za nieużytki Zachowanie takich powierzchni w ich naturalnym stanie pozwala zarówno na utrzymanie różnorodności biologicznej krajobrazu, jak i równowagi ekologicznej ekosystemów zniekształconych działalnością gospodarczą człowieka.

W zasięgu Nadleśnictwa Wipsowo znajduje się sześć użytków ekologicznych: „Jezioro Gałk”, „Klasztorne Łąki", „Jezioro Korek”, „Parleskie Wzgórza", „Wielosił”, Wzgórza Bartołckie". Jedynie użytek ekologiczny „Klasztorne Łąki” położony jest na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa, pozostałe pięć użytków znajduje się poza gruntami będącymi w zarządzie LP.

 

Jezioro Gałk” jest malowniczym, śródleśnym jeziorem. Stanowi korzystne biotop dla zwierząt, w tym ptaków i roślin. Użytek ekologiczny o powierzchni 4,23 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 21 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Gałk” (Dz. Urz. woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1654).


„Klasztorne Łąki” to część śródleśnej łąki przeciętej strumieniem wpadającym do jeziora Artąg, która położona jest w obrębie Purda Leśna i zajmuje część oddz. 196f. Jest to stanowisko pełnika europejskiego i wielosiłu błękitnego, rzadkich roślin chronionych podmokłych, naturalnych łąk. Pełnik tworzy tu kilka dorodnych kęp. Wielosił błękitny występuje tu licznie grupowo i kępowo. Użytek ekologiczny o powierzchni 0,70 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 22 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Klasztorne Łąki" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1655).


„Jezioro Korek” jest malowniczym, śródleśnym jeziorem. Stanowi korzystne biotop dla zwierząt, w tym ptaków i roślin. Użytek ekologiczny o powierzchni 10,96 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 24 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Korek" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1657).


„Parleskie Wzgórza” obejmują teren wyjątkowo ciekawy pod względem geomorfologicznym, urozmaicony wzgórzami morenowymi położonymi w centralnej części Pojezierza Mazurskiego. Obszar ten widoczny z szosy Olsztyn - Mrągowo stanowi istotną wartość krajobrazowo - turystyczną regionu. Znaczne zróżnicowanie siedlisk i zespołów roślinnych wpływa na bogactwo świata owadów. Występujące tu zakrzewienia stanowią ostoję wielu gatunków rzadkich ptaków (m. in. pustułka, kobuz, dzięcioł zielony). Użytek ekologiczny o powierzchni 244,54 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 95 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Parleskie Wzgórza" (Dz. urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1728).


„Wielosił' obejmuje stanowisko rzadkiej i chronionej rośliny reliktowej wielosiłu błękitnego, rośnie tu kilkaset jego egzemplarzy. Jest to teren podmokły otoczony lasem i z dostępem do jeziora Artąg. Użytek ekologiczny o powierzchni 0,50 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 27 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Wielosił" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1660).


„Wzgórza Bartołckie” położone są na terenie stawów rybnych. Ze względu na swoje położenie i różnorodność biotopów reprezentowany jest tu bardzo bogaty świat flory i fauny. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono na tym niewielkim obszarze występowanie 149 gatunków ptaków i 65 gatunków bezkręgowców. Natomiast flora reprezentowana jest przez 187 gatunków roślin. Wiele z tych roślin należy już do rzadkości na terenie Warmii i Mazur. Jest to jeden z cenniejszych fragmentów przyrodniczo-krajobrazowych tego regionu. Od 1989 r. obszar ten wpisany jest na listę „Ostoi ważnych dla ptaków wodno-btotnych w skali kraju”. Użytek ekologiczny o powierzchni 15,41 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 48 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Wzgórza Bartołckie" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1681).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ogłoszenie o pracach w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa

ogłoszenie o pracach w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa

Ogłoszenie o pracach obserwacyjno-pomiarowych w ramach "Monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w latach 2015-2018 w zakresie siedlisk przyrodniczych 2016-2018".