Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KAMPANIA SADZENIA DRZEW „100 milionów drzew do 2017 roku”

KAMPANIA SADZENIA DRZEW „100 milionów drzew do 2017 roku”

Nadleśnictwo Wipsowo sadząc drzewa w leśnictwach Zagajnik i Sadłowo włączyło się do światowej kampanii sadzenia drzew „100 milionów drzew do 2017 roku" polecanej przez Ministerstwo Środowiska a zorganizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO.Kampania skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat, i będzie trwała do roku 2017. Program kampanii przewiduje sadzenie rodzimych gatunków drzew przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem wytypowanych Dni Sadzenia Drzew.

W dniu 13.04.2016r na terenie leśnictw Zagajnik oraz Sadłowo odbyło się uroczyste sadzenie drzew w ramach „100 milionów drzew do 2017 roku" W akcji uczestniczyły  przedszkolaki z  „Klubu Maluszka" w Jezioranach oraz młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Węgoju. W ciągu 3 godzin posadziliśmy ponad 2200 sadzonek ( dąb i świerk).

                Pracownicy Nadleśnictwa omawiali zasady BHP przy pracach odnowieniowych lasu. Dzieci i młodzież została poinformowana o sposobach i technikach sadzenia gatunków oraz podstawowych informacji na temat wyboru gatunków do odnowień, ilości sadzonek, więźby i  rozmieszczenia. Młodzież gimnazjalna oprócz sadzenia również wykazywała się znajomością matematyki wyliczając więźby sadzenia dla poszczególnych gatunków.

Podczas sadzenia lasu rozmawiano na temat gatunków lasotwórczych, powierzchni lasów w Polsce, technologiach pozyskiwania drewna, rodzajów zrębów i wielu wielu innych aspektach związanych z pracą leśnika. Mamy nadzieję, że wszyscy pracujący przy sadzeniach poczuli się jak prawdziwi gospodarze lasu i zrozumieli ile czasu i siły potrzeba na odnawianie lasu.