Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LASY BEZPIECZNE

LASY BEZPIECZNE

 

 

                24 lipca b.r. Nadleśnictwo Wipsowo zakończyło realizację  rozpoznania saperskiego i oczyszczenia z niewybuchów i niewypałów ponad 165 ha lasu w leśnictwie Tumiany. Teren ten był wielokrotnie wykorzystywany w trakcie wojen światowych. Podczas I Wojny Światowej toczyły się walki XVII Korpusu Armii I Rezerwowego Korpusu z rosyjskim VI Korpusem stanowiącym skrzydła Armii Narew. Natomiast podczas II Wojny Światowej znajdowały się magazyny amunicji armii niemieckiej.

W ciągu dwóch lat kilkudziesięciu saperów usunęło 22858 przedmiotów niebezpiecznych - pocisków artyleryjskich, amunicji artyleryjskiej i karabinowej, min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych,  granatów moździeżowych, zapalników i wielu wielu innych materiałów oraz niepoliczalną ilość odłamków.  Część z nich została zdetonowana przez saperów w nadleśnictwie natomiast pozostałe zabrane przez patrole rozminowania Wojska Polskiego.

                Warto podkreślić, że podczas oczyszczania saperskiego natrafiono na „ skarby" archeologiczne takie jak średniowieczny kord, cztery średniowieczne topory, oraz naszyjnik  brązowy z okresu brązu/wczesnej epoki żelaza. Wszystkie skarby zostaną poddane jeszcze przez archeologów szczegółowej analizie oraz konserwacji następnie zostaną one przekazane muzeum.

                Przypominamy, iż w razie znalezienia na terenie lasów jakiegokolwiek materiału niebezpiecznego ( amunicji, granatów, bomb, pocisków i innych) należy niezwłocznie powiadomić  Nadleśnictwo lub Komisariat Policji. 

Projekt "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.