Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XV TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA RDLP W OLSZTYNIE

XV TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA RDLP W OLSZTYNIE

Wszyscy sympatycy piłki nożnej, piłkarze i ich rodziny spotkały się na XV jubileuszowym turnieju piłki nożnej, które tym razem zorganizowało Nadleśnictwo Wipsowo.

      W dniu 11.06. 2016 r. w Dźwierzutach odbył się już po raz 15  turniej piłki nożnej. Organizatorem rozgrywek było Nadleśnictwo Wipsowo i Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej Regionu Olsztyńskiego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W jubileuszowym turnieju wystąpiła rekordowa ilość 18 drużyn tj. Jedwabno, Myszyniec, Miłomłyn, Wipsowo, Wielbark, Młynary/Orneta, Nidzica, RDLP Olsztyn, Ostrołęka, Przasnysz, Jagiełek/Stare Jabłonki, Lidzbark, Spychowo, Zaporowo, Iława, Dobrocin, Szczytno, Parciaki.

         Zawodnicy rywalizowali w 4 grupach, gdzie awansowały drużyny z pierwszych miejsc w każdej z grup. Ogólnie rozegrano rekordową ilość meczy, bo aż 36.

Do półfinałów awansowali:

Z grupy  1 – gospodarz turnieju – Nadleśnictwo Wipsowo, 2- Nadleśnictwo Jagiełek/Stare Jabłonki, 3 – Nadleśnictwo Nidzica, 4 – Iława.

W meczach półfinałowych Spotkały się Jagiełek/Stare Jabłonki – Iława (1:0) oraz Wipsowo – Nidzica ( 0:1).

W meczu o 3 miejsce, zwyciężyła drużyna Nadleśnictwa Wipsowo

Wipsowo – Iława ( 2:1)

W meczu finałowym wygrała łączona drużyna Jagiełek/Stare Jabłonki

Jagiełek/Stare Jabłonki – Nidzica (2:1)

Brązowy medal – N-ctwo Wipsowo

Srebrny medal – N-ctwo Nidzica

Złoty medal – N-ctwo Jagiełek/Stare Jabłonki

Uhonorowano również drużynę Fair Play, którą  otrzymała łączona drużyna Młynary/Orneta.

Nie zabrakło również nagród indywidualnych:

Najstarszy grający zawodnik – Andrzej Krawczyński ( Lidzbark),

Najmłodszy zawodnik – Radosław Sadowski (Iława),

Najlepszy bramkarz -  Paweł Ferschke (Wipsowo),

Najlepszy zawodnik – Wytrężek Piotr (Jagiełek/Stare Jabłonki)

Król Strzelców – Wytrężek Piotr (Jagiełek/Stare Jabłonki) oraz Pasymowski Michał (Nidzica)

Dziękujemy wszystkim gościom i organizatorom za super zabawę, a zawodnikom za piękne sportowe emocje i grę Fair Play.