Położenie

Nadleśnictwo Wipsowo położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiatach: mrągowskim, olsztyńskim i szczycieńskim, w gminach: Sorkwity, Barczewo – miasto, Barczewo – obszar wiejski, Biskupiec – miasto, Biskupiec – obszar wiejski, Dobre miasto – obszar wiejski, Dywity, Jeziorany – miasto, Jeziorany – obszar wiejski, Kolno, Purda, Dźwierzuty, Pasym – miasto i Pasym. W jego skład wchodzą trzy obręby leśne: Purda Leśna, Sadłowo II i Wipsowo.

 
Według rejonizacji przyrodniczo-leśnej obszar zajmowany przez Nadleśnictwo znajduje się w Krainie II Mazursko – Podlaskiej, Dzielnicy 1 Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie 1b Pojezierza Mrągowskiego. Jest to zasięg drugiego zlodowacenia bałtyckiego, bardzo urozmaiconego pod względem fizjograficznym.
 
Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Kondrackiego tereny objęte zasięgiem Nadleśnictwa Wipsowo znajdują się na obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnio-europejskiego, Prowincji Nizin Wschodniobałtycko-Białoruskich, w Podprowincji Pojezierza Wschodnio-bałtyckiego, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, w Mezoregionach Pojezierza Olsztyńskiego (842.81) i Pojezierza Mrągowskiego (842.82).
 
Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach 101 – 220 m. Krajobraz tego terenu charakteryzuje się dużą ilością jezior. Klimat pojezierny wykazuje cech przejściowe od klimatu kontynentalnego do klimatu morskiego. Duża powierzchnia jezior wpływa na złagodzenie klimatu przez podniesienie wilgotności powietrza i zmniejszenie amplitudy temperatur.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Inwentaryzacja dzików zakończona

Inwentaryzacja dzików zakończona

W dniach 21-22.10.2016 r. na terenie Nadleśnictwa przeprowadzono inwentaryzację dzików. Jest to część ogólnopolskiej akcji, która ma pomóc w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wyniki inwentaryzacji będą znane na początku listopada.

            Inwentaryzacji dzików dokonano metodą pędzeń próbnych na ok. 10 % powierzchni leśnej nadleśnictwa, co daje obszar o wielkości ok 2100 ha. Liczenie dzików odbywało się w tym samym czasie dla wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

            W prace związane z inwentaryzacją dzików w Nadleśnictwie Wipsowo zaangażowanych było 225 osób – leśników, członków Polskiego Związku Łowieckiego, pracowników Zakładów Usług Leśnych a także członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgoju. Pomimo niesprzyjającej aury liczenie odbyło się sprawnie, a zebrane podczas inwentaryzacji dane pomogą w oszacowaniu rzeczywistej liczebności populacji dzików.