Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja w Nadleśnictwie

 

Nadleśnictwo Wipsowo administrujące niezwykle cenne kompleksy leśne, wykorzystując uroki okolicy aktywnie spełnia funkcje społeczne związane z edukacją leśną.

Przy użyciu walorów tutejszych lasów stworzono obiekty edukacyjne takie jak:

Ścieżka edukacyjna „Zielony szlak”, wytyczona w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Wipsowo, przy drodze w kierunku miejscowości Biesowo. Wzdłuż oznaczonej trasy umieszczono stanowiska edukacyjne w formie tablic, na których zawarto informacje dotyczące zarówno zjawisk zachodzących w przyrodzie jak i sposobu funkcjonowania gospodarki leśnej.

fot.Bożena Zięba

Ścieżka „Śladami leśnych duchów” - podążający ścieżką mogą odbyć tajemniczą i baśniową,  czasem przerażającą podróż, a jednocześnie poznać zasady funkcjonowania ekosystemu leśnego. Ścieżka rozpościera się na blisko 2 km długości, gdzie spotkać można 14 nawet trzymetrowych, drewnianych rzeźb, a także chatkę Baby Jędzy.

fot. Katarzyna Serafińska

Na uwagę zasługuje „Leśny ogród”, który jest kompozycją różnych ziół, kwiatów i krzewów Ogród powstał w okresie, gdy Lasy Państwowe obchodziły swoje 90-lecie, stąd też symboliczna liczba gatunków tam posadzonych. Spacerując alejkami ogrodu uczestnicy, zarówno w zorganizowanych grupach jak i indywidualni goście, mogą obejrzeć, dotknąć oraz poznać zapachy różnych, ciekawych gatunków. Leśny ogród jest atrakcją zarówno dla tych najmłodszych jak i starszych osób.

fot. Katarzyna Serafińska

fot. Łukasz Ferschke

Inne ciekawe punkty/powierzchnie edukacyjne na terenie Nadleśnictwa to: wieża p. poż., szkółki leśne, uprawy oraz wiata edukacyjna z miejscem na ognisko.

Obiekty edukacji przyrodniczej innych podmiotów znajdujących się na terenie Nadleśnictwa

  • Szlak św. Jakuba, jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijan;
  • Gotycki kościół św. Bartłomieja w Jezioranach;
  • Neogotycki kościół św. Mikołaja i Antoniego w Biesowie;
  • Kościół ewangelicko-augsburski w Barczewie;
  • Atrakcyjny szlak kajakowy jeziorem Dadaj i rzeką Pisą Warmińską;
  • Dom narodzin Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

 



Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

hodowla lasu

hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W Nadleśnictwie Wipsowo odnowienia obejmują rocznie ok. 170 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększenia lesistości poprzez sporządzanie planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych - z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia można podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie.

Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dnia lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Wipsowo odnowienia obejmują rocznie ok. 170ha w tym naturalne ok. 20 ha.

Corocznie  Nadleśnictwo Wipsowo pielęgnuje ok. 540 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze 220 ha, czyszczenia późne - 250 ha.