Położenie

Nadleśnictwo Wipsowo położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiatach: mrągowskim, olsztyńskim i szczycieńskim, w gminach: Sorkwity, Barczewo – miasto, Barczewo – obszar wiejski, Biskupiec – miasto, Biskupiec – obszar wiejski, Dobre miasto – obszar wiejski, Dywity, Jeziorany – miasto, Jeziorany – obszar wiejski, Kolno, Purda, Dźwierzuty, Pasym – miasto i Pasym. W jego skład wchodzą trzy obręby leśne: Purda Leśna, Sadłowo II i Wipsowo.

Galeria zdjęć

kto powiedział, że sadzenie lasu jest dla dorosłych i doświadczonych osób? Leśnicy z nadleśnictwa Wipsowo przełamali ten stereotyp i zaprosili do wiosennego sadzenia lasu przedszkolaki. Niezwykłe w tym jest to, że dwuletnie dęby sadzone były przez….rówieśników z przedszkola

Historia

Obszary znajdujące się w zasięgu terytorialnym dzisiejszego Nadleśnictwo Wipsowo stanowiły niegdyś obszary leśne o charakterze puszczy pierwotnej, która zajmowała całą środkową i południową część Warmii i Mazur.

Projekty i fundusze

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, finansowany w ramach II filara Wspólnej Polityki Rolnej, jest największym programem pomocowym dla sektora-rolno spożywczego w historii Polski, wdrażanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budżet Programu wynosi ponad 17,4 mld euro. Tworzą go unijne środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (13,4 mld euro) i współfinansowanie z budżetu krajowego (około 4 mld euro).

Cisy z Wipsowa

Czy wiesz że...

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Cis z wolą życia

Cis z wolą życia

CIS Z WOLĄ ŻYCIA” Mija 7 lat od huraganu, który w lipcu 2011 roku nawiedził lasy Nadleśnictwa Wipsowo. Ponad 300 letni cis – pomnik przyrody - wywrócony przez wiatr został wtedy przy pomocy ciężkiego sprzętu postawiony i ustabilizowany. Dziś już z całą pewnością możemy stwierdzić, że była to udana akcja.

Pomimo uszkodzeń cis przeżył i ma się coraz lepiej. Od 3 lat obficie kwitnie. Drzewo, które nazwaliśmy „cisem z wolą życia” jest świadkiem wzrostu trzeciego, a może nawet czwartego pokolenia lasu, które rośnie na pohuraganowych terenach.

Nasz wspaniały cis przetrzymał próbę czasu, wciąż rośnie, puścił już młode pędy a w cieniu jego korony zaczęło pojawiać się młode pokolenie – potomstwo uratowanego cisa z leśnictwa Cisy. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://zwipsowa.pl/.