Zasoby leśne

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Wipsowo wynosi 727,33 km2. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa, w dniu 01 stycznia 2018 roku, wynosi 22.143,79 ha, w tym powierzchnia leśna 20.906,98 ha, grunty związane z gospodarką leśną 615,36 ha. Uwzględniając powierzchnię lasów niepaństwowych lesistość w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa wynosi 29,6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 55 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Zagrożenia dla lasów podzielone zostały na trzy grupy: 1. biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne); 2. abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury); 3. antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo harmonijnie łączy ochronę przyrody ojczystej z polowaniem. Jest to dziedzina życia społecznego, która od wieków posiada walory kulturotwórcze, wychowawcze, rekreacyjne oraz gospodarcze.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 19 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Dyrektor RDLP w Olsztynie z Wipsowa

Dyrektor RDLP w Olsztynie z Wipsowa

W dniu 27 marca, dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołał, dotychczasowego nadleśniczego Nadleśnictwa Wipsowo Panią Małgorzatę Błyskun, na stanowisko dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Pani Dyrektor w Wipsowie pracowała rok. Jako kierownik naszej jednostki była osobą profesjonalną, rzetelną ale i wymagającą. Dostarczyła nam olbrzymią dawkę świeżej pozytywnej energii, kreatywności i zapału do pracy.  
Życzymy dalszych sukcesów zawodowych w Lasach Państwowych
 
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za przekazaną wiedzę, zaangażowanie i włożony trud w zarządzanie Nadleśnictwem Wipsowo. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych w Lasach Państwowych.