Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo harmonijnie łączy ochronę przyrody ojczystej z polowaniem. Jest to dziedzina życia społecznego, która od wieków posiada walory kulturotwórcze, wychowawcze, rekreacyjne oraz gospodarcze.

Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej, a jego celem jest ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych, ale również ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny (Ustawa z dnia 13 października 1995 r. – Prawo Łowieckie).

Zwierzęta łowne są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Ustawa Prawo łowieckie narzuca niekomercyjny charakter łowiectwa, gdzie całość dziko żyjącej zwierzyny należy do Skarbu Państwa, a działalność myśliwych opiera się na społecznym zaangażowaniu członków Polskiego Związku Łowieckiego zrzeszonych w kołach łowieckich.

Nadleśnictwo Wipsowo przydzielone zostało do II Rejonu Hodowlanego „Wipsur”. Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie prowadzona jest w oparciu o aktualny wieloletni plan zagospodarowania łowieckiego zatwierdzony przez Dyrektora RDLP w Olsztynie. Nadleśnictwo prowadzi nadzór nad prowadzeniem gospodarki łowieckiej w 11 obwodach dzierżawionych przez 8 Kół Łowieckich.

Koła będące pod nadzorem Nadleśnictwa Wipsowo: Koło Łowieckie „Żubr” w Olsztynie, Koło Łowieckie „Bór” w Wipsowie, Wojskowe Koło Łowieckie „Rosomak” w Biskupcu”, Akademickie Koło Łowieckie „Darz Bór” w Olsztynie, Koło Łowieckie „Czajka” w Biskupcu, Koło Łowieckie „Wrzos” w Olsztynie, Koło Łowieckie „Głuszec” w Olsztynie oraz Koło Łowieckie im. Juliana Ejsmonda w Olsztynie.

Na terenie Nadleśnictwa występują między innymi takie zwierzęta łowne jak: łoś, jeleń szlachetny, sarna, dzik, lis, borsuk, kuna leśna, kuna domowa, norka amerykańska, tchórz zwyczajny, zając szarak, kuropatwa, jarząbek.

Wśród zwierząt chronionych na terenie Nadleśnictwa spotkać można między innymi wilki oraz rysie.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Dyrektor RDLP w Olsztynie z Wipsowa

Dyrektor RDLP w Olsztynie z Wipsowa

W dniu 27 marca, dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołał, dotychczasowego nadleśniczego Nadleśnictwa Wipsowo Panią Małgorzatę Błyskun, na stanowisko dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Pani Dyrektor w Wipsowie pracowała rok. Jako kierownik naszej jednostki była osobą profesjonalną, rzetelną ale i wymagającą. Dostarczyła nam olbrzymią dawkę świeżej pozytywnej energii, kreatywności i zapału do pracy.  
Życzymy dalszych sukcesów zawodowych w Lasach Państwowych
 
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za przekazaną wiedzę, zaangażowanie i włożony trud w zarządzanie Nadleśnictwem Wipsowo. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych w Lasach Państwowych.