Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Obszary znajdujące się w zasięgu terytorialnym dzisiejszego Nadleśnictwo Wipsowo stanowiły niegdyś obszary leśne o charakterze puszczy pierwotnej, która zajmowała całą środkową i południową część Warmii i Mazur.

Były to lasy z dużym udziałem lub przewagą gatunków liściastych. Rosły w nich sosny, świerki, buki, dęby, graby, klony, lipy, wiązy, jesiony, brzozy i olchy. Ślady stałego osadnictwa w tych stronach pochodzą już sprzed 4000 lat p.n.e. Od VI wieku p.n.e. tereny te zamieszkiwało jedno z plemion pruskich – Bartowie, które zostało podbite przez Zakon Krzyżacki. Rozkwit państwa Krzyżackiego przypadł na przełom XIII i XIV wieku. Zbudowano wówczas sieć zamków i warowni, wokół których powstawały takie miasta Jeziorany, Barczewo i Biskupiec oraz dziesiątki wsi. Jeszcze za czasów panowania Zakonu Krzyżackiego, niektórym braciom zakonnym powierzono opiekę nad lasami. Dostali oni do pomocy konnych strażników. W XVI wieku puszcza podzielona została na ostępy, którymi zarządzali ostępowi. W 1739 roku przemianowano ostępy na leśnictwa, mianowano leśniczych i wprowadzono urząd Nadleśniczego na podstawie zarządzenia króla pruskiego. Do połowy XVIII wieku prowadzona w lasach gospodarka ograniczała się do wyrębów na potrzeby osadników i zamków oraz do karczowania lasów pod uprawę ról.

W miejsce lasów z dużym udziałem gatunków liściastych wprowadzono znaczne powierzchnie monokultur sosnowych i świerkowych. Na przełomie XVIII i XIX wieku za główny cel gospodarczy uznano rentowność gospodarki leśnej i przeprowadzono urządzenie lasu oraz wprowadzono gospodarkę zrębową. W lasach państwowych stosowano 140-letnią kolej rębu, natomiast użytkowanie było prowadzone rębniami złożonymi.

 

Nadleśnictwo. Purda Leśna (obecnie obręb Purda Leśna) utworzone zostało w 1945 roku z byłych lasów państwowych „Purden" i „Nerwigh" oraz częściowo z lasów prywatnych. Nadleśnictwo. Sadłowo (obecnie obręb Sadłowo) utworzone zostało w 1945 r. Z lasów dawnego Nadleśnictwa „Sadlowen", lasów wielkich majątków ziemskich, lasów komunalnych oraz lasów opuszczonych średniej i drobnej własności. Nadleśnictwo. Wipsowo (obecnie obręb Wipsowo) zostało utworzone na podstawie dekretu z 12 grudnia 1944 r. Z lasów państwowych, komunalnych i prywatnych. W 1973 r. w wyniku reorganizacji została zmieniona struktura i zwiększona powierzchnia Nadleśnictwo. Wipsowo. W skład nowo utworzonego Nadleśnictwa weszły zmniejszone Nadleśnictwo. Wipsowo, część byłego Nadleśnictwo. Sadłowo oraz część byłego Nadleśnictwo. Purda Leśna. Zorganizowane Nadleśnictwo. Wipsowo podzielone zostało na trzy obręby: Purda, Sadłowo i Wipsowo.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Obszar Nadleśnictwa Wipsowo, wykazuje bardzo urozmaicony charakter właściwy terenom morenowym z dużą ilością jezior oraz malowniczo prezentującymi się wzniesieniami.

Ukształtowanie terenu
Geologicznie teren Nadleśnictwa został ukształtowany w wyniku ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Charakteryzuje się typową rzeźbą młodoglacjalną reprezentowaną przez pagórki moreny czołowej i dennej, pola sandrowe i liczne pola po martwym lodzie wypełnione obecnie wodami jezior. Wzniesienia wahają się w granicach od 101 do 220 m n.p.m., przeważają tereny lekko sfalowane.
Nadleśnictwo Wipsowo charakteryzuje się dużą ilością jezior oraz malowniczymi wzniesieniami
 
Klimat naszych lasów
Klimat tego obszaru można scharakteryzować jako pojezierny z cechami przejściowymi pomiędzy klimatem kontynentalnym a klimatem morskim dość zmiennym, w poszczególnych latach występują znaczne wahania amplitud temperatur i opadów w tych samych miesiącach. Często występują ekstremalne zjawiska pogodowe.
 
Fauna i flora lasów
Na terenie naszego nadleśnictwa występuje wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Do najciekawszych przedstawicieli fauny możemy zaliczyć: cisa będącego najstarszym osobnikiem płci żeńskiej (wiek szacowany na ok. 400 lat) czy chamedafne północną niezwykle rzadką roślinę w naszym kraju będącą reliktem polodowcowym. Spośród chronionych zwierząt na naszym terenie możemy spotkać: żółwia błotnego, żmiję zygzakowatą, orlika krzykliwego, rybołowa, bielika, trzmielojada, puchacza, sowę uszatą, bociana czarnego, bobra europejskiego.   
 
Ochrona przyrody w lasach
Zachowanie, ochrona i odpowiednie wzbogacenie leśnej różnorodności biologicznej w nadleśnictwie odbywa się poprzez tworzenie obszarów objętych prawną ochroną przyrody, wyróżniamy tu lasy ochronne
Na terenie nadleśnictwa występują również obszary chronionego krajobrazu (11542,34 ha), obszary „Natura 2000" (15,28 ha) oraz rezerwat przyrody (21,82 ha)
 
Podział naszych lasów
 Lasy nadleśnictwa podzielone są na 3 obręby leśne oraz 15 leśnictw:
Obręb leśny Purda Leśna – leśnictwa: Kobułty, Leszno, Bartołty, Cisy, Nerwik
Obręb leśny Sadłowo – leśnictwa: Tumiany, Kekity, Zagajnik, Radostowo, Sadłowo
Obręb leśny Wipsowo – leśnictwa: Wipsur, Lamkowo, Maruny, Ramsowo, Zalesie