Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Obszary znajdujące się w zasięgu terytorialnym dzisiejszego Nadleśnictwo Wipsowo stanowiły niegdyś obszary leśne o charakterze puszczy pierwotnej, która zajmowała całą środkową i południową część Warmii i Mazur.

Były to lasy z dużym udziałem lub przewagą gatunków liściastych. Rosły w nich sosny, świerki, buki, dęby, graby, klony, lipy, wiązy, jesiony, brzozy i olchy. Ślady stałego osadnictwa w tych stronach pochodzą już sprzed 4000 lat p.n.e. Od VI wieku p.n.e. tereny te zamieszkiwało jedno z plemion pruskich – Bartowie, które zostało podbite przez Zakon Krzyżacki. Rozkwit państwa Krzyżackiego przypadł na przełom XIII i XIV wieku. Zbudowano wówczas sieć zamków i warowni, wokół których powstawały takie miasta Jeziorany, Barczewo i Biskupiec oraz dziesiątki wsi. Jeszcze za czasów panowania Zakonu Krzyżackiego, niektórym braciom zakonnym powierzono opiekę nad lasami. Dostali oni do pomocy konnych strażników. W XVI wieku puszcza podzielona została na ostępy, którymi zarządzali ostępowi. W 1739 roku przemianowano ostępy na leśnictwa, mianowano leśniczych i wprowadzono urząd Nadleśniczego na podstawie zarządzenia króla pruskiego. Do połowy XVIII wieku prowadzona w lasach gospodarka ograniczała się do wyrębów na potrzeby osadników i zamków oraz do karczowania lasów pod uprawę ról.

W miejsce lasów z dużym udziałem gatunków liściastych wprowadzono znaczne powierzchnie monokultur sosnowych i świerkowych. Na przełomie XVIII i XIX wieku za główny cel gospodarczy uznano rentowność gospodarki leśnej i przeprowadzono urządzenie lasu oraz wprowadzono gospodarkę zrębową. W lasach państwowych stosowano 140-letnią kolej rębu, natomiast użytkowanie było prowadzone rębniami złożonymi.

 

Nadleśnictwo. Purda Leśna (obecnie obręb Purda Leśna) utworzone zostało w 1945 roku z byłych lasów państwowych „Purden" i „Nerwigh" oraz częściowo z lasów prywatnych. Nadleśnictwo. Sadłowo (obecnie obręb Sadłowo) utworzone zostało w 1945 r. Z lasów dawnego Nadleśnictwa „Sadlowen", lasów wielkich majątków ziemskich, lasów komunalnych oraz lasów opuszczonych średniej i drobnej własności. Nadleśnictwo. Wipsowo (obecnie obręb Wipsowo) zostało utworzone na podstawie dekretu z 12 grudnia 1944 r. Z lasów państwowych, komunalnych i prywatnych. W 1973 r. w wyniku reorganizacji została zmieniona struktura i zwiększona powierzchnia Nadleśnictwo. Wipsowo. W skład nowo utworzonego Nadleśnictwa weszły zmniejszone Nadleśnictwo. Wipsowo, część byłego Nadleśnictwo. Sadłowo oraz część byłego Nadleśnictwo. Purda Leśna. Zorganizowane Nadleśnictwo. Wipsowo podzielone zostało na trzy obręby: Purda, Sadłowo i Wipsowo.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

hodowla lasu

hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W Nadleśnictwie Wipsowo odnowienia obejmują rocznie ok. 170 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększenia lesistości poprzez sporządzanie planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych - z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia można podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie.

Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dnia lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Wipsowo odnowienia obejmują rocznie ok. 170ha w tym naturalne ok. 20 ha.

Corocznie  Nadleśnictwo Wipsowo pielęgnuje ok. 540 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze 220 ha, czyszczenia późne - 250 ha.