Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KAMPANIA SADZENIA DRZEW „100 milionów drzew do 2017 roku”

KAMPANIA SADZENIA DRZEW „100 milionów drzew do 2017 roku”

Nadleśnictwo Wipsowo sadząc drzewa w leśnictwach Zagajnik i Sadłowo włączyło się do światowej kampanii sadzenia drzew „100 milionów drzew do 2017 roku" polecanej przez Ministerstwo Środowiska a zorganizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO.Kampania skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat, i będzie trwała do roku 2017. Program kampanii przewiduje sadzenie rodzimych gatunków drzew przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem wytypowanych Dni Sadzenia Drzew.

W dniu 13.04.2016r na terenie leśnictw Zagajnik oraz Sadłowo odbyło się uroczyste sadzenie drzew w ramach „100 milionów drzew do 2017 roku" W akcji uczestniczyły  przedszkolaki z  „Klubu Maluszka" w Jezioranach oraz młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Węgoju. W ciągu 3 godzin posadziliśmy ponad 2200 sadzonek ( dąb i świerk).

                Pracownicy Nadleśnictwa omawiali zasady BHP przy pracach odnowieniowych lasu. Dzieci i młodzież została poinformowana o sposobach i technikach sadzenia gatunków oraz podstawowych informacji na temat wyboru gatunków do odnowień, ilości sadzonek, więźby i  rozmieszczenia. Młodzież gimnazjalna oprócz sadzenia również wykazywała się znajomością matematyki wyliczając więźby sadzenia dla poszczególnych gatunków.

Podczas sadzenia lasu rozmawiano na temat gatunków lasotwórczych, powierzchni lasów w Polsce, technologiach pozyskiwania drewna, rodzajów zrębów i wielu wielu innych aspektach związanych z pracą leśnika. Mamy nadzieję, że wszyscy pracujący przy sadzeniach poczuli się jak prawdziwi gospodarze lasu i zrozumieli ile czasu i siły potrzeba na odnawianie lasu.