Asset Publisher Asset Publisher

użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

 

Użytki ekologiczne stanowią jedną z obszarowych form ochrony przyrody. Są to pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp. Ich powierzchnia jest zazwyczaj niewielka i są to grunty najczęściej uznawane za nieużytki Zachowanie takich powierzchni w ich naturalnym stanie pozwala zarówno na utrzymanie różnorodności biologicznej krajobrazu, jak i równowagi ekologicznej ekosystemów zniekształconych działalnością gospodarczą człowieka.

W zasięgu Nadleśnictwa Wipsowo znajduje się sześć użytków ekologicznych: „Jezioro Gałk”, „Klasztorne Łąki", „Jezioro Korek”, „Parleskie Wzgórza", „Wielosił”, Wzgórza Bartołckie". Jedynie użytek ekologiczny „Klasztorne Łąki” położony jest na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa, pozostałe pięć użytków znajduje się poza gruntami będącymi w zarządzie LP.

 

Jezioro Gałk” jest malowniczym, śródleśnym jeziorem. Stanowi korzystne biotop dla zwierząt, w tym ptaków i roślin. Użytek ekologiczny o powierzchni 4,23 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 21 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Gałk” (Dz. Urz. woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1654).


„Klasztorne Łąki” to część śródleśnej łąki przeciętej strumieniem wpadającym do jeziora Artąg, która położona jest w obrębie Purda Leśna i zajmuje część oddz. 196f. Jest to stanowisko pełnika europejskiego i wielosiłu błękitnego, rzadkich roślin chronionych podmokłych, naturalnych łąk. Pełnik tworzy tu kilka dorodnych kęp. Wielosił błękitny występuje tu licznie grupowo i kępowo. Użytek ekologiczny o powierzchni 0,70 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 22 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Klasztorne Łąki" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1655).


„Jezioro Korek” jest malowniczym, śródleśnym jeziorem. Stanowi korzystne biotop dla zwierząt, w tym ptaków i roślin. Użytek ekologiczny o powierzchni 10,96 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 24 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Korek" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1657).


„Parleskie Wzgórza” obejmują teren wyjątkowo ciekawy pod względem geomorfologicznym, urozmaicony wzgórzami morenowymi położonymi w centralnej części Pojezierza Mazurskiego. Obszar ten widoczny z szosy Olsztyn - Mrągowo stanowi istotną wartość krajobrazowo - turystyczną regionu. Znaczne zróżnicowanie siedlisk i zespołów roślinnych wpływa na bogactwo świata owadów. Występujące tu zakrzewienia stanowią ostoję wielu gatunków rzadkich ptaków (m. in. pustułka, kobuz, dzięcioł zielony). Użytek ekologiczny o powierzchni 244,54 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 95 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Parleskie Wzgórza" (Dz. urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1728).


„Wielosił' obejmuje stanowisko rzadkiej i chronionej rośliny reliktowej wielosiłu błękitnego, rośnie tu kilkaset jego egzemplarzy. Jest to teren podmokły otoczony lasem i z dostępem do jeziora Artąg. Użytek ekologiczny o powierzchni 0,50 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 27 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Wielosił" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1660).


„Wzgórza Bartołckie” położone są na terenie stawów rybnych. Ze względu na swoje położenie i różnorodność biotopów reprezentowany jest tu bardzo bogaty świat flory i fauny. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono na tym niewielkim obszarze występowanie 149 gatunków ptaków i 65 gatunków bezkręgowców. Natomiast flora reprezentowana jest przez 187 gatunków roślin. Wiele z tych roślin należy już do rzadkości na terenie Warmii i Mazur. Jest to jeden z cenniejszych fragmentów przyrodniczo-krajobrazowych tego regionu. Od 1989 r. obszar ten wpisany jest na listę „Ostoi ważnych dla ptaków wodno-btotnych w skali kraju”. Użytek ekologiczny o powierzchni 15,41 ha został powołany na podstawie Rozporządzenia nr 48 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Wzgórza Bartołckie" (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2009 r. nr 105, poz. 1681).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Obszar Nadleśnictwa Wipsowo, wykazuje bardzo urozmaicony charakter właściwy terenom morenowym z dużą ilością jezior oraz malowniczo prezentującymi się wzniesieniami.

Ukształtowanie terenu
Geologicznie teren Nadleśnictwa został ukształtowany w wyniku ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Charakteryzuje się typową rzeźbą młodoglacjalną reprezentowaną przez pagórki moreny czołowej i dennej, pola sandrowe i liczne pola po martwym lodzie wypełnione obecnie wodami jezior. Wzniesienia wahają się w granicach od 101 do 220 m n.p.m., przeważają tereny lekko sfalowane.
Nadleśnictwo Wipsowo charakteryzuje się dużą ilością jezior oraz malowniczymi wzniesieniami
 
Klimat naszych lasów
Klimat tego obszaru można scharakteryzować jako pojezierny z cechami przejściowymi pomiędzy klimatem kontynentalnym a klimatem morskim dość zmiennym, w poszczególnych latach występują znaczne wahania amplitud temperatur i opadów w tych samych miesiącach. Często występują ekstremalne zjawiska pogodowe.
 
Fauna i flora lasów
Na terenie naszego nadleśnictwa występuje wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Do najciekawszych przedstawicieli fauny możemy zaliczyć: cisa będącego najstarszym osobnikiem płci żeńskiej (wiek szacowany na ok. 400 lat) czy chamedafne północną niezwykle rzadką roślinę w naszym kraju będącą reliktem polodowcowym. Spośród chronionych zwierząt na naszym terenie możemy spotkać: żółwia błotnego, żmiję zygzakowatą, orlika krzykliwego, rybołowa, bielika, trzmielojada, puchacza, sowę uszatą, bociana czarnego, bobra europejskiego.   
 
Ochrona przyrody w lasach
Zachowanie, ochrona i odpowiednie wzbogacenie leśnej różnorodności biologicznej w nadleśnictwie odbywa się poprzez tworzenie obszarów objętych prawną ochroną przyrody, wyróżniamy tu lasy ochronne
Na terenie nadleśnictwa występują również obszary chronionego krajobrazu (11542,34 ha), obszary „Natura 2000" (15,28 ha) oraz rezerwat przyrody (21,82 ha)
 
Podział naszych lasów
 Lasy nadleśnictwa podzielone są na 3 obręby leśne oraz 15 leśnictw:
Obręb leśny Purda Leśna – leśnictwa: Kobułty, Leszno, Bartołty, Cisy, Nerwik
Obręb leśny Sadłowo – leśnictwa: Tumiany, Kekity, Zagajnik, Radostowo, Sadłowo
Obręb leśny Wipsowo – leśnictwa: Wipsur, Lamkowo, Maruny, Ramsowo, Zalesie