Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

KAMPANIA SADZENIA DRZEW „100 milionów drzew do 2017 roku”

KAMPANIA SADZENIA DRZEW „100 milionów drzew do 2017 roku”

Nadleśnictwo Wipsowo sadząc drzewa w leśnictwach Zagajnik i Sadłowo włączyło się do światowej kampanii sadzenia drzew „100 milionów drzew do 2017 roku" polecanej przez Ministerstwo Środowiska a zorganizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO.Kampania skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat, i będzie trwała do roku 2017. Program kampanii przewiduje sadzenie rodzimych gatunków drzew przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem wytypowanych Dni Sadzenia Drzew.

W dniu 13.04.2016r na terenie leśnictw Zagajnik oraz Sadłowo odbyło się uroczyste sadzenie drzew w ramach „100 milionów drzew do 2017 roku" W akcji uczestniczyły  przedszkolaki z  „Klubu Maluszka" w Jezioranach oraz młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Węgoju. W ciągu 3 godzin posadziliśmy ponad 2200 sadzonek ( dąb i świerk).

                Pracownicy Nadleśnictwa omawiali zasady BHP przy pracach odnowieniowych lasu. Dzieci i młodzież została poinformowana o sposobach i technikach sadzenia gatunków oraz podstawowych informacji na temat wyboru gatunków do odnowień, ilości sadzonek, więźby i  rozmieszczenia. Młodzież gimnazjalna oprócz sadzenia również wykazywała się znajomością matematyki wyliczając więźby sadzenia dla poszczególnych gatunków.

Podczas sadzenia lasu rozmawiano na temat gatunków lasotwórczych, powierzchni lasów w Polsce, technologiach pozyskiwania drewna, rodzajów zrębów i wielu wielu innych aspektach związanych z pracą leśnika. Mamy nadzieję, że wszyscy pracujący przy sadzeniach poczuli się jak prawdziwi gospodarze lasu i zrozumieli ile czasu i siły potrzeba na odnawianie lasu.