Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LASY BEZPIECZNE

LASY BEZPIECZNE

 

 

                24 lipca b.r. Nadleśnictwo Wipsowo zakończyło realizację  rozpoznania saperskiego i oczyszczenia z niewybuchów i niewypałów ponad 165 ha lasu w leśnictwie Tumiany. Teren ten był wielokrotnie wykorzystywany w trakcie wojen światowych. Podczas I Wojny Światowej toczyły się walki XVII Korpusu Armii I Rezerwowego Korpusu z rosyjskim VI Korpusem stanowiącym skrzydła Armii Narew. Natomiast podczas II Wojny Światowej znajdowały się magazyny amunicji armii niemieckiej.

W ciągu dwóch lat kilkudziesięciu saperów usunęło 22858 przedmiotów niebezpiecznych - pocisków artyleryjskich, amunicji artyleryjskiej i karabinowej, min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych,  granatów moździeżowych, zapalników i wielu wielu innych materiałów oraz niepoliczalną ilość odłamków.  Część z nich została zdetonowana przez saperów w nadleśnictwie natomiast pozostałe zabrane przez patrole rozminowania Wojska Polskiego.

                Warto podkreślić, że podczas oczyszczania saperskiego natrafiono na „ skarby" archeologiczne takie jak średniowieczny kord, cztery średniowieczne topory, oraz naszyjnik  brązowy z okresu brązu/wczesnej epoki żelaza. Wszystkie skarby zostaną poddane jeszcze przez archeologów szczegółowej analizie oraz konserwacji następnie zostaną one przekazane muzeum.

                Przypominamy, iż w razie znalezienia na terenie lasów jakiegokolwiek materiału niebezpiecznego ( amunicji, granatów, bomb, pocisków i innych) należy niezwłocznie powiadomić  Nadleśnictwo lub Komisariat Policji. 

Projekt "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.