Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Bezpieczne Ferie 2016"

"Bezpieczne Ferie 2016"

„Bezpieczne Ferie" to cykl spotkań leśników, policjantów oraz strażaków, którzy uczyli dzieci i młodzież o bezpiecznym wypoczynku oraz zabawach podczas ferii zimowych.

To już kolejna edycja cyklu spotkań prowadzona na terenie całego powiatu olsztyńskiego.  Jeden  z pikników zimowych odbył się na terenie Nadleśnictwa Wipsowo w Rukławkach dniu 22 stycznia nad jeziorem Dadaj. Piękna słoneczna pogoda oraz delikatny mróz pozwolił na przybycie setek dzieci ze szkół podstawowych  oraz młodzieży.  W programie spotkania oprócz obejrzenia przeróżnych pojazdów strażaków, wozów policyjnych, poduszkowców, kładów na kołach i gąsienicach oraz pojazdów strażników leśnych,  można było również zobaczyć wiele pokazów. Jednym z najciekawszych były pokazy ratownictwa na lodzie z udziałem policyjnego poduszkowca oraz pokaz tresury psów policyjnych. Podczas pokazów można było również „zajrzeć" do stoiska leśników gdzie oprócz konkursów z nagrodami i upominkami, można było przeskoczyć do wirtualnego świata przyrody. Leśnicy zapraszali do obejrzenia filmów sferycznych promujących Lasy Państwowe. Zastosowane w filmach panoramiczne ujęcia oraz możliwości sterowania obrazem stwarzają niepowtarzalne wrażenie bycia „wewnątrz" oglądanej rzeczywistości – mówi  Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa  Łukasz Ferschke.

Filmy te są nagrywane przy pomocy wieloobiektywowej kamery, która umożliwia rejestrację rzeczywistości w sferze 360°. Dzięki tej technologii widz może zmieniać kierunek patrzenia i wybierać najciekawszy w danym momencie fragment filmu.

Pamiętajmy, aby ferie minęły bez uszczerbku na zdrowiu należy przede wszystkim zachować ostrożność, a wtedy spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu podczas zimowej aury z pewnością będzie bezpieczne, przyjemne i beztroskie.