Wydawca treści Wydawca treści

Cisy z Wipsowa

Czy wiesz że...

Nawałnica która przeszła w lipcu 2011 roku przewróciła w Nadleśnictwie Wipsowo ponad 350 letniego cisa - pomnik przyrody. Do akcji postawienia (przywrócenia do życia) mierzącego 17 metrów drzewa użyto specjalnej ciężkiej maszyny, której ramię przymocowano do pnia cisa i podnoszono w ten sposób powalone drzewo do góry.Następnie w akcji użyto lżejszej maszyny, przy pomocy której udało się podłożyć pod drzewo przygotowaną wcześniej podporę. Trzystuletni cis został też dodatkowo ustabilizowany linami. Tegoroczne zielone igły napawają leśników z Wipsowa optymizmem, gdyż ich trud i poświęcenie nie poszły na marne, a cis wprawdzie "pokiereszowany", ale żyje i ma się dobrze.

A tak wyglądała cała akcja:

   

- Ten cis ma blisko 400 lat. Poświęcenie jednego dnia pracy na próbę jego uratowania to naprawdę wysiłek, który warto podjąć – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem środowej operacji Jacek Korczak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Wipsowo. 

  

Leśnicy dodali do ziemi ukorzeniacz i starannie podlewali pomnik przyrody.
 
- Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, jeśli drzewo nie zacznie żółknąć w ciągu miesiąca to być może przeżyje. Są na to szanse, bo połowa systemu korzeniowego po przewróceniu się drzewa nie została uszkodzona i cały czas tkwiła w ziemi – podsumował akcję inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Wipsowo.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Procedura zgłaszania szkód łowieckich

Procedura zgłaszania szkód łowieckich

  INFORMACJA
   PROCEDURA ZGŁASZANIA SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ NIEKTÓRE ZWIERZĘTA ŁOWNE W UPRAWACH I PŁODACH ROLNYCH
  Od dnia 23.08.2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (D.U.2018.1507)     obowiązuje następujący system zgłaszania i szacowania szkód łowieckich:
1. Właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa zgłoszenie szkody poprzez wniosek o szacowanie do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego (podstawa prawna: art. 46 ust. 3 ustawy Prawo łowieckie).
2. Wniosek o szacowanie szkody powinien zawierać:
 imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych:
 wskazanie miejsca występowania szkody;
 wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego (podstawa prawna: art. 46 ust. 4 ustawy Prawo łowieckie).
3. Wniosek należy złożyć w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania szkody (podstawa prawna: art. 46 ust. 5 ustawy Prawo łowieckie).
4. Procedurę odwoławczą określa art. 46 d, e ustawy Prawo łowieckie.