Wydawca treści Wydawca treści

Cisy z Wipsowa

Czy wiesz że...

Nawałnica która przeszła w lipcu 2011 roku przewróciła w Nadleśnictwie Wipsowo ponad 350 letniego cisa - pomnik przyrody. Do akcji postawienia (przywrócenia do życia) mierzącego 17 metrów drzewa użyto specjalnej ciężkiej maszyny, której ramię przymocowano do pnia cisa i podnoszono w ten sposób powalone drzewo do góry.Następnie w akcji użyto lżejszej maszyny, przy pomocy której udało się podłożyć pod drzewo przygotowaną wcześniej podporę. Trzystuletni cis został też dodatkowo ustabilizowany linami. Tegoroczne zielone igły napawają leśników z Wipsowa optymizmem, gdyż ich trud i poświęcenie nie poszły na marne, a cis wprawdzie "pokiereszowany", ale żyje i ma się dobrze.

A tak wyglądała cała akcja:

   

- Ten cis ma blisko 400 lat. Poświęcenie jednego dnia pracy na próbę jego uratowania to naprawdę wysiłek, który warto podjąć – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem środowej operacji Jacek Korczak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Wipsowo. 

  

Leśnicy dodali do ziemi ukorzeniacz i starannie podlewali pomnik przyrody.
 
- Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, jeśli drzewo nie zacznie żółknąć w ciągu miesiąca to być może przeżyje. Są na to szanse, bo połowa systemu korzeniowego po przewróceniu się drzewa nie została uszkodzona i cały czas tkwiła w ziemi – podsumował akcję inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Wipsowo.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zasoby leśne

Zasoby leśne

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Wipsowo wynosi 727,33 km2. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa, w dniu 01 stycznia 2018 roku, wynosi 22.143,79 ha, w tym powierzchnia leśna 20.906,98 ha, grunty związane z gospodarką leśną 615,36 ha. Uwzględniając powierzchnię lasów niepaństwowych lesistość w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa wynosi 29,6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 55 lat.

Fot. P. Gołębiewski

Typ siedliskowy lasu

Największą powierzchnię w Nadleśnictwie Wipsowo zajmuje Lśw (38,03%), następnie
LMśw (30,13%) i BMśw (17,46%).

Siedliska borowe zajmują 22,24%, lasowe 73,37%, a olsowe 4,39% powierzchni leśnej
Nadleśnictwa.

Udział miąższościowy gatunków panujących 

Głównymi gatunkami drzew na terenie nadleśnictwa są gatunki iglaste, z dominującym udziałem sosny, modrzewia i świerka. Coraz większy udział zaczynają stanowić gatunki drzew liściastych, szczególnie gatunki takie jak: brzoza, dąb, olsza.

Produkcyjność gatunków lasotwórczych

Klimat pojezierny przejściowy z zauważalnym wpływem klimatu kontynentalnego sprawia, iż na terenie naszego nadleśnictwa gatunki drzew iglastych charakteryzują się dużym przyrostem miąższości oraz wysoką jakością hodowlaną. Dominującym gatunkiem jest świerk, sosna i modrzew. Wśród gatunków liściastych największym przyrostem odznaczają się gatunki drzew szybko rosnących (brzoza, topola) oraz grab.

Udział drzewostanów w klasach wieku

Średni wiek drzewostanów w Nadleśnictwie Wipsowo wynosi 55 lat. W lasach nadleśnictwa Wipsowo zauważalny jest korzystny trend zrównywania się udziału poszczególnych klas wieku. Na uwagę zasługuje również zwiększanie się powierzchni lasów w najstarszej klasie wieku (+160 lat).