Wydawca treści Wydawca treści

Cisy z Wipsowa

Czy wiesz że...

Nawałnica która przeszła w lipcu 2011 roku przewróciła w Nadleśnictwie Wipsowo ponad 350 letniego cisa - pomnik przyrody. Do akcji postawienia (przywrócenia do życia) mierzącego 17 metrów drzewa użyto specjalnej ciężkiej maszyny, której ramię przymocowano do pnia cisa i podnoszono w ten sposób powalone drzewo do góry.Następnie w akcji użyto lżejszej maszyny, przy pomocy której udało się podłożyć pod drzewo przygotowaną wcześniej podporę. Trzystuletni cis został też dodatkowo ustabilizowany linami. Tegoroczne zielone igły napawają leśników z Wipsowa optymizmem, gdyż ich trud i poświęcenie nie poszły na marne, a cis wprawdzie "pokiereszowany", ale żyje i ma się dobrze.

A tak wyglądała cała akcja:

   

- Ten cis ma blisko 400 lat. Poświęcenie jednego dnia pracy na próbę jego uratowania to naprawdę wysiłek, który warto podjąć – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem środowej operacji Jacek Korczak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Wipsowo. 

  

Leśnicy dodali do ziemi ukorzeniacz i starannie podlewali pomnik przyrody.
 
- Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, jeśli drzewo nie zacznie żółknąć w ciągu miesiąca to być może przeżyje. Są na to szanse, bo połowa systemu korzeniowego po przewróceniu się drzewa nie została uszkodzona i cały czas tkwiła w ziemi – podsumował akcję inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Wipsowo.