Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Bezpieczne Ferie 2016"

"Bezpieczne Ferie 2016"

„Bezpieczne Ferie" to cykl spotkań leśników, policjantów oraz strażaków, którzy uczyli dzieci i młodzież o bezpiecznym wypoczynku oraz zabawach podczas ferii zimowych.

To już kolejna edycja cyklu spotkań prowadzona na terenie całego powiatu olsztyńskiego.  Jeden  z pikników zimowych odbył się na terenie Nadleśnictwa Wipsowo w Rukławkach dniu 22 stycznia nad jeziorem Dadaj. Piękna słoneczna pogoda oraz delikatny mróz pozwolił na przybycie setek dzieci ze szkół podstawowych  oraz młodzieży.  W programie spotkania oprócz obejrzenia przeróżnych pojazdów strażaków, wozów policyjnych, poduszkowców, kładów na kołach i gąsienicach oraz pojazdów strażników leśnych,  można było również zobaczyć wiele pokazów. Jednym z najciekawszych były pokazy ratownictwa na lodzie z udziałem policyjnego poduszkowca oraz pokaz tresury psów policyjnych. Podczas pokazów można było również „zajrzeć" do stoiska leśników gdzie oprócz konkursów z nagrodami i upominkami, można było przeskoczyć do wirtualnego świata przyrody. Leśnicy zapraszali do obejrzenia filmów sferycznych promujących Lasy Państwowe. Zastosowane w filmach panoramiczne ujęcia oraz możliwości sterowania obrazem stwarzają niepowtarzalne wrażenie bycia „wewnątrz" oglądanej rzeczywistości – mówi  Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa  Łukasz Ferschke.

Filmy te są nagrywane przy pomocy wieloobiektywowej kamery, która umożliwia rejestrację rzeczywistości w sferze 360°. Dzięki tej technologii widz może zmieniać kierunek patrzenia i wybierać najciekawszy w danym momencie fragment filmu.

Pamiętajmy, aby ferie minęły bez uszczerbku na zdrowiu należy przede wszystkim zachować ostrożność, a wtedy spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu podczas zimowej aury z pewnością będzie bezpieczne, przyjemne i beztroskie.